• Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Άρρωστη Γαρδένια

Άρρωστη Γαρδένια 11 years 3 months ago #257

  • vaselengo
  • vaselengo's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
γεια σας εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την γαρδενια μου.μαυριζουν τα φυλα της και πεφτουν αλλα απο την ριζα και προς τα πανω...στην κορυφη της υπαρχουν νεοι βλαστοι αλλα και μπουμπουκακια τα οποια τα εχει τουλαχιστον 2 μηνες και δεν λενε να ανθισουν..ουτε μεγαλονουν ομως.τα μικρα μπουμπουκια παραμενουν μικρα και τα μεγαλα μεγαλα.!τον οκτωβριο την εβαλα μεσα στο σπιτι.λογο κρυου...δεν μπορουσα να την αφησω εξω...ειναι αρρωστια η στεναχωρια?εδω αλλαξε ολοκληρη πολη το καλοκαιρι λογο μιας μετακομισης και δεν μου στεναχωρεθηκε καθολου...θα ειναι κριμα αν χαθει...
The topic has been locked.

Απ: Γαρδένια-βαμβακάδα 11 years 3 months ago #258

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Καλωσόρισες vaselengo.

Μήπως θα μπορούσες να επισυνάψεις και μια φωτογραφία ώστε να σου απαντήσω με μεγαλύτερη ακρίβεια για το πρόβλημα της Γαρδένιας σου;
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Απ: Γαρδένια-βαμβακάδα 11 years 3 months ago #259

  • vaselengo
  • vaselengo's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
καλησπερα...εδω ειναι μερικες απο τις φωτογραφιες της αλλωτε ζωντανης και πυκνης γαρδενιας μου
The topic has been locked.

Απ: Γαρδένια-βαμβακάδα 11 years 3 months ago #260

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Καλησπέρα vaselengo. Μοιάζει κάτι να έχει κάψει τα φύλλα της. Θα ήθελες να μας πεις σε τι συνθήκες ζει; Σε τι χώρο την έχεις ας πούμε, κάθε πότε την ποτίζεις χειμώνα καλοκαίρι, πότε ρίχνεις λίπασμα και τι λίπασμα ρίχνεις. Έχεις παρατηρήσει επίσης κάποια άλλη δραστηριότητα στο έδαφος;

Μοιάζει και με μυκητίαση, μοιάζει και με κάψιμο από λίπασμα, μοιάζει και με κακές συνθήκες ποτίσματος, μοιάζει και με κακό φωτισμό. Για αυτό και σε ρωτάω ώστε μια προσεκτική μελέτη κάθε παράγοντα να μας οδηγήσει στο να εντοπίσουμε το πρόβλημα και να σωθεί η Γαρδένια σου. Ένα αντιμυκητοκτόνο έχεις χρησιμοποιήσει; Παίζει να ποτίζεις λίγο παραπάνω, να έχεις στη σκιά τη Γαρδένια και να έχουν αναπτυχθεί μύκητες, δηλαδή 3 στοιχεία να φταίνε για το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί. :(
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Απ: Γαρδένια-βαμβακάδα 11 years 3 months ago #261

  • vaselengo
  • vaselengo's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Την γαρδενια πριν 2-3 μηνες την εβαλα μεσα στο σπιτι για να μην μου παγωσει...την εχω μπροστα στο παραθυρο αλλα λογο του οτι ειναι δυτικο δεν εχει πολυ φως...το καλοκαιρι την ποτιζα καθε απογευμα και τωρα την ποτιζω μια φορα την εβδομαδα...δεν της εχω ριξει ποτε τιποτε.της εχω βαλει απλα μεσα στο χωμα 3-4 καρφια οπως μου ειχαν πει για σιδηρο....
The topic has been locked.

Απ: Γαρδένια-βαμβακάδα 11 years 2 months ago #262

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Φταίει ο εσωτερικός χώρος μάλλον!! Για πολλούς λόγους. Ένας λόγος είναι το φως που είναι λιγοστό και ένας δεύτερος θα μπορούσε να είναι τα χαμηλά ποσοστά υγρασίας στον αέρα μιας και σίγουρα ανάβει καλοριφέρ τον Χειμώνα. Ένας τρίτος θα μπορούσε να είναι το σοκ της μετακίνησης.

Άκου τι θα ήταν καλό να κάνεις. Θα μετακινήσεις τη Γλάστρα σε εξωτερικό χώρο, το συντομότερο. Θα την βάλεις στο σημείο που θα μείνει για πάντα, δε χρειάζεται να την μετακινείς ειδικά αν ζει ευτυχισμένη εκεί που είναι. Για να την προστατεύσεις από το κρύο θα βρεις άλλους τρόπους. Για παράδειγμα θα πάρεις μια σακουλίτσα μεγάλη στην οποία θα κάνεις αρκετές τρύπες για να περνάει ο αέρας και θα κουκουλώνεις το φυτό μονάχα για τις ημέρες που έχει παγετό. Μόλις ο κίνδυνος για παγετό θα φεύγει θα ξεσκεπάζεις ας είναι Χειμώνας. Η Γαρδένια δε χαλάει με το κρύο αλλά με τον παγετό. Έτσι και θα προστατεύεται η Γαρδένια σου και δε θα έχεις πρόβλημα με τις συνθήκες που ζει.

Η Γαρδένια είναι φυτό εξωτερικού χώρου, σε εσωτερικό θα δημιουργηθούν προβλήματα και θα κινδυνεύσει. Θα ήθελες λοιπόν να την επιστρέψεις ξανά στο περιβάλλον που νιώθει καλύτερα;
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.523 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)