• Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Άρρωστη Γαρδένια - βαμβακάδα

Άρρωστη Γαρδένια - βαμβακάδα 13 years 10 months ago #87

  • katerina
  • katerina's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Καλησπέρα!
Η γαρδένια μου εδώ και ενάμιση μήνα περίπου πολεμάει τη βαμβακάδα. Αφού την ψέκασα δύο φορές με υγρό που μας έδωσε γεωπόνος για το συγκεκριμένο πρόβλημα, σχεδόν ανέκαμψε (εκτός από ελάχιστα σημαδάκια που εμφανίζει αραιά και πού και καθαρίζω με μπατονέτα και οινόπνευμα), άνθισε και μοσχομύρισε το μπαλκόνι μας. Τώρα, όμως, τα νέα μπουμπούκια της μαραίνονται και μαυρίζουν από τη βάση τους πριν ανθίσουν, τα φύλλα της κιτρινίζουν και πέφτουν ή ξεραίνονται και μαυρίζουν σαν να είναι απότιστη. Γενικά, έχει απογυμνωθεί στη βάση της και σχεδόν κατά τα δύο τρίτα, κάποια φύλλα της είναι τελείως γυμνά και τα υπόλοιπα έχουν προς την κορυφή τους μικρά μικρά καταπράσινα φύλλα (να και κάτι ενθαρρυντικό...). Επίσης, έχω προσέξει ότι όταν ποτίζεται το νερό τρέχει αμέσως στο πιατάκι, και υπάρχουν μικρά νεκρά σκουληκάκια στην επιφάνεια του χώματος. Φαντάζομαι ότι έχουν κατασπαράξει τις ρίζες της...Να σημειώσω ότι της ρίχνω τακτικά σίδηρο σε υγρή μορφή, βιολογική ακτιβοζίνη που μου έδωσε ο πατέρας μου (πιο σχετικός από μένα στην κηπουρική), και ένα λίπασμα που προστατεύει από τα μαμούνια στο χώμα σε κόκκους.
Τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα για να τη σώσω; Έχω προσπαθήσει πολύ να την γιατρέψω, και θα λυπηθώ πολύ αν τη χάσω.
Last Edit: 11 years 2 months ago by Ωρίων.
The topic has been locked.

Γαρδένια-βαμβακάδα 13 years 10 months ago #88

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Καλησπέρα Κατερίνα!!! :D

Είναι ψιλοευαίσθητο φυτό η Γαρδένια και μιας και έχεις καταφέρει να την σώσεις καταλαβαίνω πως θα αισθανθείς αν την χάσεις.

Το κιτρίνισμα μάλλον δεν έχει σχέση με την βαμβακάδα, ούτε επίσης η πτώση των μπουμπουκιών. Αν ψέκασες πρόσφατα όμως σταμάτησε κάθε εφαρμογή κι επίσης αν και το οινόπνευμα είναι καλό για αυτές τις περιπτώσεις σταμάτησε το και αυτό. Χρησιμοποίησε νεράκι σκέτο με μπατονέτα και θα υπάρχει πάλι αποτέλεσμα.

Δες αν θες πρώτα το άρθρο εδώ:

http://www.anthokipos.com/thamnoi/item/10-gardenia-h-iasmoeidhs-gardenia-jasminoides.html

Θα δεις πως κιτρίνισμα και πτώση μπουμπουκιών μπορεί να συμβαίνει και για άλλους λόγους όπως π.χ. ο πολύς ή ο λιγοστός φωτισμός, τα πολλά ή τα λιγοστά ποτίσματα ή ακόμα και αν διαθέτει το νερό μεγάλες ποσότητες χλωρίου ή αν την μετακίνησες πρόσφατα. Σχετικά επίσης με αυτά που ανέφερες επειδή ρίχνεις σίδηρο πρόσεξε μη ρίχνεις παραπάνω από όσο πρέπει. Ο σίδηρος καίει το φυτό!!! ;) Τσέκαρε αυτά που σου είπα και αν διαπιστώσεις πως δεν έχεις κάνει κάτι λάθος στις συνθήκες δες μήπως είναι κάποια ασθένεια.

Επειδή ανέφερες το μαύρισμα στην βάση των μπουμπουκιών αυτό δείχνει μικρομύκητες κατά 50 % και σε συνδυασμό με τα σκουληκάκια μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο χαλκούχο σκεύασμα ή και απολυμαντικά. Μια φωτό ίσως βοηθούσε καλύτερα για να καταλάβουμε αν είναι αυτό ή κάτι άλλο. Κάνε έναν έλεγχο επίσης και για έντομα στα μπουμπουκακια και αν υπάρχουν θα χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύασμα ανάλογα με το ποιο είναι και θα το διώξεις. Γενικά πρέπει να μαζέψεις όλα τα προσβεβλημένα τμήματα και να τα εξαφανίσεις από τον χώρο σου κι έπειτα να ψεκάσεις με αυτό που θα αποφασίσεις.

Μπορείς σίγουρα να σώσεις την Γαρδένια σου αφού τα έχεις καταφέρει ως τώρα, απλά πρόσεξε μην αγχωθείς και δοκιμάσεις τόσα πολλά πάνω της που στρεσαριστεί και δεν αντέξει. Μελέτησε λίγο όλα αυτά που σου είπα, να δεις δηλαδή αν υπάρχει κάποιο λάθος στις συνθήκες που ζει ή αν παρουσιάστηκε πρόβλημα από κάποιο χημικό και μετά προχώρα στις ασθένειες. Αν έχεις φωτό να δούμε ακόμα καλύτερα αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα φαίνεται τι είναι. :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Γαρδένια-βαμβακάδα 13 years 10 months ago #89

  • katerina
  • katerina's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!

Δυστυχώς, δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία, λόγω βλάβης της ψηφιακής. Οι συμβουλές σου, όμως, ήταν πολύ καλές. Διάβασα προσεκτικά και το άρθρο, και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν φταίει κάτι στις συνθήκες που ζει, καθώς το πότισμά της το έχω ρυθμίσει με το αυτόματο πότισμα, είναι όσο πρέπει για να έχει υγρασία αλλά να μην είναι συνέχεια μούσκεμα, την βλέπει ο ήλιος νωρίς το πρωί για καμιά ώρα, και τις υπόλοιπες ώρες έχει άφθονο φως, αλλά προστατεύεται από τέντα, δεν της άλλαξα θέση από τότε που μου την έφεραν πριν ένα χρόνο, και σίδηρο και λίσπασμα της έριξα σύμφωνα με τις δοσολογίες, για ένα διάστημα 3 εβδομάδων, και τώρα πια την έχω αφήσει στην ησυχία της. Οπότε, ίσως κάτι άλλο φταίει. Και ούτε ζουζούνια στα μπουμπούκια της έχει. Το μυαλό μου πάει στη ρίζα της. Εκτός και αν είναι η φυσική διαδικασία της ανανέωσης, μετά την ασθένεια. Μάλιστα, χθες είδα ότι πετάει μικρά μικρά φυλλαράκια στις κορυφές. Θα την παρακολουθώ στενά, θα την ψεκάσω με κάποιο χαλκούχο σκεύασμα όπως αναφέρεις, θα δοκιμάσω να την ποτίσω με νερό από κουβά που έχω αφήσει μερικές μέρες για να εξατμιστεί το χλώριο, και θα σου πω.
The topic has been locked.

Γαρδένια-βαμβακάδα 13 years 10 months ago #90

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Γεια σου Κατερίνα και καλώς ήλθες στον ανθόκηπο!
Και γω είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια γαρδένια που την είχα δυο χρόνια. Δυστυχώς είναι ευαίσθητα φυτά.Δε θέλουνε πολλές αλλαγές αλλά ούτε και συνεχή ενόχληση. Και μένα ξεκίνησε με βαμβακάδα και όσο προσπαθούσα τόσο χειρότερα γινότανε. Εύχομαι η δική σου να τα καταφέρει. Η βαμβακάδα, σου έχει μετακομίσει και σε άλλα φυτά;
The topic has been locked.

Γαρδένια-βαμβακάδα 13 years 10 months ago #91

  • katerina
  • katerina's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Ευτυχώς όχι, να μην το ματιάσω! Απ' ό,τι ξέρω, δεν πιάνουν όλα εύκολα, η γαρδένια είναι υπερευαίσθητη! Πάντως, αν δεν τα καταφέρει, θα πάρω ένα πιο ανθεκτικό φυτό. Έχω σταμπάρει έναν καλλιστήμονα μούρλια!
The topic has been locked.

Γαρδένια-βαμβακάδα 13 years 10 months ago #92

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
katerina wrote:
...Έχω σταμπάρει έναν καλλιστήμονα μούρλια!

:lol: :lol: Έτσι όχι απογοήτευση πάνω από όλα.

Είσαι πάντως στο σωστό δρόμο διότι τα έβαλες σε μια σειρά κι έτσι έβγαλες ένα σωστό συμπέρασμα Επειδή είπες πως θα χρησιμοποιήσεις χαλκούχο σκεύασμα και μιας και πέταξε νέα βλάστηση 2 πράγματα να θυμάσαι. Να ψεκάσεις όταν δεν έχει ήλιο ή δεν αναμένεται να πέσει ήλιος στην Γαρδένια και 2ο κοίταξε πολύ καλά την δόση γιατί είναι καυστικό (θυμάμαι την γαλαζόπετρα και την θειοχαλκίνη) και μπορεί να σου κάψει τα φυλλαράκια.

Επίσης κάτι τελευταίο. Να μην έχει αέρα όταν ψεκάσεις και μην ξεχάσεις γάντια να φοράς (ακόμα και αυτά της μιας χρήσης νομίζω κάνουν) γιατί π.χ. η γαλαζόπετρα αν πέσει στα νύχια σου αυτά βάφονται μπλε και θα έχεις και μια αίσθηση καψίματος για κάποιες ώρες. Δεν ξέρω ποιο χαλκούχο σκεύασμα θα διαλέξεις αλλά νομίζω πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για όλα. :D Όπως και να το κάνουμε δηλητήρια είναι όλα για αυτό προσεχτικά και σιγά σιγά. ;)

Το θέμα θα κλειδώσει σε λίγο καιρό. :whistle:
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
Last Edit: 11 years 2 months ago by Ωρίων.
The topic has been locked.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.155 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)