• Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις!

Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις! 14 years 2 months ago #23

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Ήρθε η εποχή να σπείρουμε αλλά και να μεταφυτεύσουμε τα φυτά μας σε μεγαλύτερες γλάστρες ή σε κήπο, τι χώμα να χρησιμοποιήσουμε; εγώ προσωπικά δοκίμασα πολλά φυτοχώματα τα περισσότερα απο τα οποία δε με ικανοποίησαν. Το πρώτο που είχα πάρει μετά απο λίγο εμφάνισε σε όλες τις γλαστρες άσπρα σκουλήκια! Το δεύτερο το οποίο αυτοδιαφημίζεται και πάνω στη σακούλα του για σουπερ δυνάμεις βγάζει ενα έντονο καφέ χρώμα και μου λερώνει το μπαλκόνι. Ένα άλλο γίνεται σκληρό και δεν είναι καθόλου αφράτο. Μήπως θα πρέπει να προμηθευόμαστε το χώμα απο κάποιο φυτώριο που εμπιστευόμαστε και ας είναι άγνωστης προέλευσης;
Τώρα θέλω να μεταφυτεύσω αρκετές γλάστρες μου και το σκέφτομαι πραγματικά ποιό χώμα να επιλέξω.
Γιώργο νομίζω κάποια φυτά θέλουνε και συγκεκριμένο χώμα π.χ κοκκινόχωμα ή μίξεις χωμάτων έτσι δεν είναι; κάπου πρέπει να δήμιουργηθεί και μια λίστα με τι χώμα θέλει το κάθε φυτό.
The topic has been locked.

Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις! 14 years 2 months ago #27

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Η επιλογή του χωματος Βούλα πράγματι είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Για κάποιο λόγο έχουν χαλάσει πολύ τα χώματα της αγοράς. Σίγουρα η μάρκα δεν κάνει το χώμα τελικά δυστυχως.

Το καλύτερο χώμα είναι αυτό που είναι κατάλληλο για τα φυτά μας, δεν μας δημιουργεί πρόβλημα και φυσικά δεν μεταφέρει ασθένειες κ.τ.λ.. Το κατάλληλο λοιπόν χώμα είναι φυσικά το δικό μας μείγμα το οποίο μπορεί να φτιαχτεί από κοινά φυτοχώματα, κοπριά, κομπόστ, φυλλοχώματα... Φυσικά αυτά μπορούμε να τα προμηθευτούμε όχι σε σακούλες (μάρκας) αλλά από ένα φυτώριο που εμπιστευόμαστε. Επειδή τα χώματα αυτά χρησιμοποιούνται και από τα ίδια τα φυτώρια μπορούμε να πούμε πως το εμπιστευόμαστε εφόσον έχουμε αγοράσει φυτά ποιοτικά και ανθεκτικά χωρίς προβλήματα.

Πολύ καλή ιδέα! Το κεντρικό τμήμα ομολογώ πως θέλει πολύ φτιάξιμο. :oops: Το συντομότερο θα αρχίσουν να ανεβαίνουν άρθρα σχετικά με το έδαφος. :D
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις! 13 years 7 months ago #126

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Σε δυο γλάστρες που περιείχαν διαφορετικής μάρκας φυτόχωμα έσπειρα σπόρους ενός λουλουδιού απο το ίδιο σακουλάκι. Η διαφορά ήτανε τεράστια. Η μία γλάστρα έβγαλε δυνατά και υγιή φυτά που αναπτύσσονταν με γρήγορους ρυθμούς, στην άλλη γλάστρα τα φυτά έμειναν μικρά και καχεκτικά. Πολλά απο αυτά χαλάσανε με την πάροδο του χρόνου ενώ αυτά που μείνανε μετά τη μεταφύτευση αργήσανε πολύ να αναπτυχθούνε.
Τελικά πρέπει να τσεκάρουμε καλά τι χώμα αγοράζουμε.
The topic has been locked.

Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις! 13 years 7 months ago #131

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Τα χώματα με έχουν απογοητεύσει προσωπικά. Τελικά ούτε στην μάρκα μπορείς να στηριχτείς καθώς άλλη φορά μπορεί να τύχει καλή παρτίδα και άλλη να είναι άσχημη. Οι αγορές μου τουλάχιστον αυτό με έχουν διδάξει. Έχω πολύ καιρό να βρω καλό χώμα για αυτό βούλα φτιάχνω το δικό μου πλέον δημιουργώντας μείγμα από καλά χωνεμένη κοπριά και κάποιο χ, ψ φυτόχωμα. Νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε. Κάποιες περιόδους φτιάχνω και κομπόστ μόνος μου από τα κλαδέματα ή από τα φύλλα που πέφτουν άφθονα σε όλο τον κήπο.
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις! 13 years 7 months ago #132

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Θέλω να "ανεβάσω" φώτος απο τις γλάστρες Γιώργο να κάνεις σύγκριση να δεις τεράστια διαφορά. Το θέμα είναι οτι έκανα το λάθος να μην κρατήσω σημειώσεις για το είδος και τη μάρκα χώματος που έβαλα σε κάθε γλάστρα. Πρέπει να οργανωθώ..
The topic has been locked.

Χώμα για φυτεύσεις και μεταφυτεύσεις! 13 years 5 months ago #230

  • vera
  • vera's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Διαβασα αυτα που γραφατε για τα χωματα και μπορω να πω πως και εγω εχω χρησιμοποιησει αρκετα χωματα τα οποια περισσοτερο κακο κανανε παρα καλο. Ενα μαλιστα που ειχα παρει ειχα μεταφυτευσει μια δρακαινα και μετα απο λιγο καιρο αρχισαν τα φυλλα της να κιτρινιζουν και μετα να γινονται καφε, εκανα και 20 μερες να το ποτισω και οποτε επιανα το χωμα δεν ηταν απλως υγρο αλλα μουσκεμα. και υποτιθεται οτι ηταν πολυ καλο χωμα. Τωρα κανω ανακατευω δυο χωματα του εμποριου και περιμενω να δω. Προς το παρον δεν εχουν παρουσιασει τιποτα.
Το ενα χωμα ειναι απο μειγμα απο vermicompost 100% οργανικος χουμος, ινες κοκοφοινικα, ποταμισια αμμο, ελαφροπετρα, και ζεωλιθος.
Εγραφε πανω στην σακουλα οτι χρησιμοποιειται ως εδαφοβλετιωτικο αλλα και ως χωμα φυτευσης.
Και το αλλο χωμα ειναι οργανικο φυτοχωμα εμπλουτισμενο με χημικα λιπασματα σε αναλογια 20% και η σακουλα εγραφε επισης οτι περιεχει ξανθια τυρφη, μαυρη τυρφη, περλιτη, δολομιτη, ανοργανα συστατικα και ιχοστοιχεια.
Για εμπλουτισμο του εδαφους με οργανικη ουσια και χρησιμοποιειται για φυτα εσωτερικου και εξωτερικου χωρου.
Εγραφε επισης οτι βελτιωνει την δομη και συγκρατει την απαιτουμενη υγρασια και τροφοδοτει τα φυτα με οργανικες ουσιες, μπορει να χρησιμοποιηθει χωρις αλλη αναμειξη χωματος και οτι ειναι αποστειρωμενο για να αποφευγονται ασθενεις εδαφους και ριζων.
Και τα δυο χωματα αυτα γραφανε. Τωρα αν εχουν ολα αυτα που λενε και κανουν επισης ολα αυτα που λενε πιστευω οτι τα φυτα θα μου το δειξουν.
Διαβαζοντας αυτα τα συστατικα που περιεχουν πως σας φαινονται?
Καμια συμβουλη παιδια? Η λετε να ειναι και αυτα σαν και τα αλλα και στο τελος να τραβαω τα μαλλια μου γιατι εχω μεταφυτευσει αρκετα φυτα σε αυτα τα χωματα. :| :| :|
The topic has been locked.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.120 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)