TOPIC: Μεταφύτευση σε κυπαρίσσι!!

Μεταφύτευση σε κυπαρίσσι!! 13 years 6 months ago #154

  • xioniac
  • xioniac's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Γεια χαρά, καινούριος στην παρέα και θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά ένα λέιλαντ!!!!Είναι φυτεμένο κοντά σε ένα τοίχο χωρίς πολύ φως κ αέρα και θέλω να το μεταφυτέψω σε μια πιο ηλιόλουστη θέση γιατί μου φαίνεται πως αρρωσταίνει εκεί που βρίσκεται....Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι εάν είναι καλή περίπτωση τώρα να μεταφυτευτεί και αν λόγω του ύψους του (περίπου 2m), έχει πολύ μεγάλο ριζικό σύστημα.Περιμένω με ανυπομονησία,ευχαριστώ!!!!!
The topic has been locked.

Μεταφύτευση σε κυπαρίσσι!! 13 years 6 months ago #155

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
xioniac wrote:
Γεια χαρά, καινούριος στην παρέα και θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά ένα λέιλαντ!!!!Είναι φυτεμένο κοντά σε ένα τοίχο χωρίς πολύ φως κ αέρα και θέλω να το μεταφυτέψω σε μια πιο ηλιόλουστη θέση γιατί μου φαίνεται πως αρρωσταίνει εκεί που βρίσκεται....Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι εάν είναι καλή περίπτωση τώρα να μεταφυτευτεί και αν λόγω του ύψους του (περίπου 2m), έχει πολύ μεγάλο ριζικό σύστημα.Περιμένω με ανυπομονησία,ευχαριστώ!!!!!

Καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ του Ανθόκηπου!! :D

Κάποτε είχα παρόμοιο πρόβλημα με μια λεμονιά την οποία και τελικώς μεταφύτευσα. Άργησε να πάρει λίγο τα πάνω της αλλά τελικά τα κατάφερε και όλα πήγαν καλά. Σχετικά με το Λέιλαντ επειδή είναι κωνοφόρο θα πρέπει να δείξεις ιδιαίτερη προσοχή. Δυστυχώς τα κωνοφόρα έχουν ευαίσθητο ριζικό σύστημα το οποίο δεν πρέπει να πάθει ζημιά. Η καταλληλότερη εποχή για μεταφύτευση στα κωνοφόρα είναι ακριβώς αυτή που διανύουμε τώρα!! :D Σίγουρα θα έχει λίγο μεγάλο ριζικό σύστημα ανάλογα με τα χρόνια που πέρασαν από τότε που φυτεύτηκε. Αν ωστόσο καταφέρεις να σκάψεις έναν μεγάλο χώρο γύρω του, αφαιρέσεις προσεκτικά προσεκτικά το φυτό με την μπάλα χώματος και το μεταφυτεύσεις με την ίδια διεύθυνση προς το φως σίγουρα θα τα πάει καλά εφόσον κάνεις την μεταφύτευση σωστά. :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Μεταφύτευση σε κυπαρίσσι!! 13 years 6 months ago #157

  • xioniac
  • xioniac's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Να σαι καλά Georio, θα το προσπαθήσω και ελπίζω να έχουμε καλά αποτελέσματα αλλιώς καήκαμε..........Δεν πρέπει να έχει μεγάλο ριζικό σύστημα πάντως γιατί είναι σχετικά φρεσκοφυτεμένο! Καλή συνέχεια....
The topic has been locked.

Μεταφύτευση σε κυπαρίσσι!! 13 years 6 months ago #159

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
xioniac wrote:
...Καλή συνέχεια....

Να είσαι καλά τπτ. Ελπίζω με το καλή συνέχεια να μην μας αποχαιρετάς τελείως αλλά να ξανάρθεις. :D
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Μεταφύτευση σε κυπαρίσσι!! 13 years 5 months ago #180

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Μετακινήθηκε στο Τμήμα: Φύτευση-Μεταφύτευση
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.120 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)