• Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Κήπος

Κήπος 13 years 7 months ago #137

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Με αφορμή το βιντεάκι που είδα με τον κήπο σκέφτηκα οτι σε μεγάλους κήπους θα μπορουσαμε να διαμορφώσουμε τις κατάλληλες συνθήκες ώστε να προσελκύσουμε και άγρια πουλάκια και να κάνουμε ένα όμορφο οικοσύστημα.
Κύριε Διονύση εσυ που έχεις τόσο χώρο εκεί και πολλά φυτά δεν έχεις σκεφτεί να προσελκύσεις και πουλιά; Τα κοτσύφια έχουνε πολύ όμορφο κελάηδημα για το αηδόνι δε, δε το συζητω.
The topic has been locked.

Κήπος 13 years 7 months ago #140

βουλα
καλη η σκεψη σου.
Ομως εγω ειμαι εκτροφεας δες κ τον χωρο μου
εχω ρατσες καναρινιων κ τα ταιζω παρα πολυ απο
το περισεμα των πουλιων που πεφτη κατω στα κλουβια τους.
Δυστηχως δεν εχω δει κοτσιφια βλεπω δεκαοκτουρες
καρακαξες ,σπουργιτια
Attachments:
Last Edit: 11 years 2 months ago by Ωρίων.
The topic has been locked.

Κήπος 13 years 7 months ago #141

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Αχ μωρέ ενα καναρινάκι θα το θέλα! Το προηγούμενο που είχα κάτι έπαθε και στεναχωρήθηκα... Τώρα όμως φοβάμαι να αγοράσω άλλο. Τα κοτσυφάκια είναι μελωδία σκέτη, κρίμα να μην εχεις προς τα κει. Και να φανταστείς κάποιοι τα σκοτωνουνε για διασκέδαση...
Πάντως ωραίο χώρο έχεις κύριε Διονύση, πρέπει να ναι πολύ μεγάλος. Στο χώμα δεν έχεις τπτ φυτεμένο; απο λουλούδια εννοώ. Τους φοίνικες τους είδα, σίγουρα στο χώμα είναι.
The topic has been locked.

Κήπος 13 years 7 months ago #144

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Στον κήπο του χωριού μου εμένα έχει Βούλα και κοτσύφια και αηδόνια και μάλιστα είναι το μοναδικό σημείο εκτός δάσους που ζουν επειδή δεν ψεκάζουμε με φυτοφάρμακα. Το αστείο είναι πως αν πάμε να κόψουμε από τα δέντρα κάνα φρούτο ειδικά Κεράσια μας κάνουν επίθεση γιατί οι Κερασιές τους "ανήκουν". Δεν πειράζει όμως τον Χειμώνα όταν πηγαίνω πάνω παίρνω και μήλα μαζί και τους πετάω κάθε τόσο κι έρχονται όλα μαζί και βόσκουν στο χιόνι. :D
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

Κήπος 13 years 7 months ago #145

[b]voula[/b]\n[quote]Αχ μωρέ ενα καναρινάκι θα το θέλα! Το προηγούμενο που είχα κάτι έπαθε και στεναχωρήθηκα... Τώρα όμως φοβάμαι να αγοράσω άλλο. Τα κοτσυφάκια είναι μελωδία σκέτη, κρίμα να μην εχεις προς τα κει. Και να φανταστείς κάποιοι τα σκοτωνουνε για διασκέδαση...
Πάντως ωραίο χώρο έχεις κύριε Διονύση, πρέπει να ναι πολύ μεγάλος. Στο χώμα δεν έχεις τπτ φυτεμένο; απο λουλούδια εννοώ. Τους φοίνικες τους είδα, σίγουρα στο χώμα είναι.[/
quote]

α φροντισω να σου δωσω
αυτη την εποχη περνανε πτερροροια ολα τα πουλια
δηλ [ αλαζουν φτερωματα] μολις ελθουν στο ντυσιμο
κ υπαρχουμε θα το ρυθμισω.
Τους φοίνικες τους είδα, σίγουρα στο χώμα είναι
ναι ειναι στο χωμα εχουν υψος πανω απο 5μ.
τωρα φτιαχνω τον κηπο γιατι ηθελα να τον σχεδιασω
που θα βαλω τα διαφορα φυτα π.χ ηλιος πολυς ,ηλιος λιγος
τι φυτα κ.τ.λ.Αρχιζω κ φυτευω μερικα θα βαλω κ βιντεο
τον χωρο να μου πειτε κ εσεις καμια ιδεα.

http://www.youtube.com/watch?v=5aRKIQp_lCU
The topic has been locked.

Κήπος 13 years 7 months ago #148

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
διονυσιος wrote:
τωρα φτιαχνω τον κηπο γιατι ηθελα να τον σχεδιασω
που θα βαλω τα διαφορα φυτα π.χ ηλιος πολυς ,ηλιος λιγος
τι φυτα κ.τ.λ.Αρχιζω κ φυτευω μερικα θα βαλω κ βιντεο
τον χωρο να μου πειτε κ εσεις καμια ιδεα.

http://www.youtube.com/watch?v=5aRKIQp_lCU

αααα για κάτσε τώρα με έβαλες σε σκέψεις για να μελετήσω το βίντεο λίγο!
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.319 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)