TOPIC: Λιπάσματα

Λιπάσματα 14 years 1 month ago #24

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Ποιά λίπανση είναι η καλύτερη, σε υγρή μορφή ή σε κόκκους; το ίδιο θα ρωτούσα και για τον σίδηρο που τον έχω δει να κυκλοφορεί σε διάφορες μορφές. Ο διαφυλλικός σίδηρος δλδ ο σίδηρος με τον οποίο ψεκάζουμε τα φύλλα των φυτών προσφέρει τπτ περισσότερο απο οτι οι υπόλοιπες μορφές σιδήρου; τελικά τα προιόντα είναι τόσα πολλά που δεν ξέρεις τι πραγματικά να αγοράσεις, κι αν δεν τα πας καλά και με τη χημεία... τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο.
The topic has been locked.

Λιπάσματα 14 years 1 month ago #25

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Πολύ πετυχημένη ερώτηση. Κι εγώ είχα την συγκεκριμένη απορία ( :oops: ) και τελικά κατάλαβα την λύση του προβλήματος.

Για να είμαστε σωστοί, δεν παίζει ρόλο μόνο η μορφή αλλά και το ίδιο το λίπασμα. Δεν θα πρέπει δυστυχώς λοιπόν να κοιτάμε μόνο την μορφή του αλλά και το τι λίπασμα είναι ακριβώς και να κάνουμε παράλληλα και έρευνα. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή.

2 μορφές λιπάσματος έχουμε και συγκεκριμένα τα υγρά και τα στερεά λιπάσματα.Το υγρό χρησιμοποιείται πιο συχνά διότι παρέχει στο φυτό άμεσα τα θρεπτικά στοιχεία που θέλει. Είναι κατάλληλο σε έκτακτες ανάγκες (όταν εντοπίσουμε μια έλλειψη σε ένα φυτό για παράδειγμα). Το υγρό μπορεί να είναι υγρό ή στερεό το οποίο θα διαλύσουμε εμείς σε νερό, το λεγόμενο υδατοδιαλυτό.

Το στερεό τώρα μπορεί να παρέχει άμεσα τα θρεπτικά συστατικά σε κάποιες περιπτώσεις ωστόσο λιώνει περισσότερο αργά για αυτό και συνήθως δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα συχνά. Τα λεγόμενα γρήγορης αποδέσμευσης απελευθερώνουν γρήγορα τα θρεπτικά στοιχεία σε αντίθεση με τα αργής αποδέσμευσης

Μελετώντας το ίδιο το λίπασμα θα αναφέρω Βούλα το εξής. Το άζωτο κυκλοφορεί σε διάφορες μορφές. Κάνοντας μια λίπανση με κάποιο νιτρικό λίπασμα αυτό δεσμεύεται άμεσα από τις ρίζες των φυτών καθώς βρίσκεται σε αφομοιώσιμη μορφή. Αντίθετα κάνοντας λίπανση με αμμωνία που θα δώσει επίσης άζωτο στο φυτό θα πρέπει πρώτα αυτή να μετατραπεί σε αφομοιώσιμη μορφή κάτι που θα πάρει αρκετό καιρό. Αν ένα φυτό έχει άμεση ανάγκη από άζωτο λοιπόν δεν θα μπορούσαμε να του ρίξουμε αμμωνία γιατί θα έπαιρνε το θρεπτικό στοιχείο καιρό μετά. Με τη νιτρική αμμωνία ωστόσο θα εξασφαλίζαμε θρεπτικά στοιχεία και για το τώρα αλλά και για το μετά.

Στον σίδηρο ο διαφυλλικός σημαίνει πως μπορείς να ψεκάσεις τα φύλλα. Εφόσον το "φαγητό" του φυτού ετοιμάζεται στα φύλλα με την φωτοσύνθεση του σερβίρεις άμεσα αυτό που έχει ανάγκη και δεν το βάζεις σε διαδικασία να ρουφήξει το σίδηρο από το έδαφος και να το μεταφέρει σε αυτά.

Θέλει ιδιαίτερη μελέτη το συγκεκριμένο κεφάλαιο και δεν μπορείς να μιλήσεις γενικά για το λίπασμα διότι παίζουν δυστυχώς πολλά ρόλο. Καλό είναι να κάνουμε έρευνα δηλαδή σε κάθε στοιχείο που θέλουμε να ρίξουμε ξεχωριστά ώστε να καταλάβουμε τι χρειαζόμαστε.

Βούλα θα τελειώσω σύντομα με τα έντομα στην κεντρική και θα ξεκινήσω ελπίζω λιπάσματα. :D
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.336 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)