TOPIC: "Μαντζούνια"

"Μαντζούνια" 14 years 1 month ago #34

  • voula
  • voula's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Καλησπέρα! Επανέρχομαι πάλι με μια απορία που έχω για τα "ιδιοσκευάσματα" που ακούω κατα καιρούς στην τηλεόραση, τα οποία λέγεται οτι προστατεύουν τα φυτά μας απο διάφορους "εχθρούς". Για παράδειγμα άκουσα σε κάποια εκπομπή οτι αν ρίξουμε σκόνη μουστάρδας στην επιφάνεια του χώματος γύρω απο το φυτό απολυμαίνει το χώμα απο μικροοργανισμούς. Το ίδιο ειπώθηκε και για τον καπνό του τσιγάρου. Αλλού έχω ακούσει να ψεκάζουμε τα φυτά με διάφορα διαλύματα απο γάλα σόδα κτλ. Κάνουν όλα αυτά δουλειά ή είναι μύθος;
The topic has been locked.

"Μαντζούνια" 14 years 1 month ago #35

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Καλησπέρα Βούλα! Μύθος δεν είναι ακριβώς αλλά παίζουν ρόλο πολλά πράγματα για να λειτουργήσει ένα γιατροσόφι. Ακόμα και το φυτό θα παίξει τον δικό του ρόλο σε αυτό, αν αφορά αντιμετώπιση εντόμου θα παίξει ρόλο η ανθεκτικότητα του στον κήπο σου κ.τ.λ.. Για αυτό βλέπεις πολλούς που σου λένε ένα "κόλπο" το οποίο πέτυχε σε εκείνους και δεν πετυχαίνει σε εσένα ή και το αντίστροφο.

Να φοράς και πάλι πάντως τα προστατευτικά σου γυαλιά και γάντια ωρε Βούλα γιατί δεν σημαίνει πως επειδή τα φτιάχνουμε στο σπίτι δεν είναι επικίνδυνα. Ένα επικίνδυνο που μου έρχεται τώρα είναι αυτό με τα τσιγάρα και το νερό. Και μιας και το θυμήθηκα όλα τα γιατροσόφια θα πρέπει να τα χρησιμοποιούμε δοκιμαστικά πρώτα σε μικρές ποσότητες σε κάποια επιφάνεια του φυτού και μετά εφόσον πάντα είναι ασφαλή προχωράμε.
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

"Μαντζούνια" 13 years 7 months ago #101

επειδη εχω παρασυρθη μερικες φορες με τα ματσουνια αυτα
κ τα εχω κανη
εχω κατασταλαξη οτι αμα σε πιαση η αρρωστεια ,
χωρις φαρμακα δεν κανης τιποτα κ εχω διαβαση κ σε αλλλα σαιτ
οτι παλευανε κ τιποτα.
νομιζω πως λιγες περιπτωσεις μπορεις να εχης αποτελεσματα
εγω παντα
λειτουργω προλειπτηκα ραντισματα κ εχω το κεφαλι μου ησυχο π.χ
οπως τις γαρδενιες 1*2 ραντισματαμε νερο την ημερα για τετρανυχο.
στις τριανταφυλιες θειαφι στα φυλλα,
φουλι κ ρεξ βιγονια ραντισμα με μειγμα απο γεωπονο .
The topic has been locked.

"Μαντζούνια" 13 years 7 months ago #109

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Δυστυχώς αυτό τελικά ισχύει καλώς ή κακώς τις περισσότερες φορές μόνο τα φάρμακα κάνουν δουλειά όπως στην περίπτωση του τετράνυχου ο οποίος είναι πολύ δύσκολος στην καταπολέμηση με άλλα μέσα.
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.331 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)