TOPIC: ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #205

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Αγαπητέ θοδωρή καλησπέρα!!

Αφού όλα πήγαν τέλεια και από οικονομικής πλευράς (παίζει ρόλο) και από αισθητικής (φυσικά παίζει ρόλο) όλα είναι μια χαρά έτσι; :D Χαίρομαι για το αποτέλεσμα. Για κάτι χρωματιστό σε φράχτη σου έχω ένα φυτό αλλά ίσως σε χαλάει τον Χειμώνα. Είναι συγκεκριμένες τριανταφυλλιές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν φράχτες. :D Αν θες μπορείς να κοιτάξεις στο site του Αβράμη για περισσότερες πληροφορίες. http://www.avramis.gr/0D3933F7.el.aspx. Το site πιστεύω έχει ανοίξει για παραγγελίες για αυτό αν προτιμήσεις να ψωνίσεις από εκεί να το κάνεις το γρηγορότερο γιατί ως την Άνοιξη δυστυχώς οι καλύτερες τριανταφυλλιές εξαντλούνται.

χαχα σχετικά με τον Φοίνικα που λες έχω την εντύπωση πως τον έχω δει αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως είναι αυτός. Δυστυχώς δεν γνωρίζω το όνομα του αλλά μήπως ο καρπός είναι όπως είπες σαν μπάλα του γκόλφ με κάτι μικρούς σαν πόρους;
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #206

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Διονύση καλησπέρα!! Αν λες τον κανονικό Φοίνικα μπορείς πράγματι να βγάλεις τα σποράκια από μέσα και να κάνεις έναν πολλαπλασιασμό. Έχω δοκιμάσει σε βαμβάκι και σου το λέω πως πιάνουν αρκεί οι καρποί να είναι πορτοκαλί σε χρώμα. :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #207

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Γιώργο,

Καλημέρα

Όλα πήγαν καλά πιστεύω, θα δω τις τριανταφυλλιές και θα σου πω. Ο καρπός του Φοίνικα είναι μαύρο χρώμα (πιο μεγάλο από μπαλάκι γκολφ - ΄μέγεθος σαν ένα μικρό αβοκάντο) ) με κόκκινα σποράκια στο μέγεθος φασολιού που είναι μέσα σε "θήκες" και προ-εξέχουν.

Είναι καταπληκτικό φυτό και γίνεται τεράστιο.

Θα μιλήσουμε ξανά
Καλημέρα

Θ'οδωρος
Georion wrote:
Αγαπητέ θοδωρή καλησπέρα!!

Αφού όλα πήγαν τέλεια και από οικονομικής πλευράς (παίζει ρόλο) και από αισθητικής (φυσικά παίζει ρόλο) όλα είναι μια χαρά έτσι; :D Χαίρομαι για το αποτέλεσμα. Για κάτι χρωματιστό σε φράχτη σου έχω ένα φυτό αλλά ίσως σε χαλάει τον Χειμώνα. Είναι συγκεκριμένες τριανταφυλλιές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν φράχτες. :D Αν θες μπορείς να κοιτάξεις στο site του Αβράμη για περισσότερες πληροφορίες. http://www.avramis.gr/0D3933F7.el.aspx. Το site πιστεύω έχει ανοίξει για παραγγελίες για αυτό αν προτιμήσεις να ψωνίσεις από εκεί να το κάνεις το γρηγορότερο γιατί ως την Άνοιξη δυστυχώς οι καλύτερες τριανταφυλλιές εξαντλούνται.

χαχα σχετικά με τον Φοίνικα που λες έχω την εντύπωση πως τον έχω δει αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως είναι αυτός. Δυστυχώς δεν γνωρίζω το όνομα του αλλά μήπως ο καρπός είναι όπως είπες σαν μπάλα του γκόλφ με κάτι μικρούς σαν πόρους;
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #208

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Καλησπέρα!! Θα χαρώ να ακούσω νέα σου όταν με το καλό δεις το θέμα. :D

*Ξέχασα να αναφέρω πως κατάλαβα πως ζήτησες φυτά με χρωματιστά φύλλα αλλά εγώ είπα να σου πω ένα με άνθη για διαφορά. :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #209

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΙΩΡΓΟ

Καλημέρα

Το site είναι φανταστικό και οι τριανταφυλλιές απίθανες. Ειδικά οι αναρριχώμενες είναι όλα τα λεφτά. Σίγουρα θα τις πάρω (ανά 50cm) αφού πρώτα αλλάξω την περίφραξη γιατί έχει σκουριάσει

Περιμένω πως και πως να δω πως θα μεγαλώσουν τα φυτά που ήδη έχω. Μην ανησυχείς το site που μου πρότεινες είναι πολύ πιο καλό απο φυτά με χρωματιστά φύλλα (δεν νομίζω να υπάρχουν και τόσα πολλά που να είναι σαν τις φωτείνιες - ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΟΥ ΛΕΣ)

Θα μιλήσουμε
Καλημέρα
Θόδωρος
Georion wrote:
Καλησπέρα!! Θα χαρώ να ακούσω νέα σου όταν με το καλό δεις το θέμα. :D

*Ξέχασα να αναφέρω πως κατάλαβα πως ζήτησες φυτά με χρωματιστά φύλλα αλλά εγώ είπα να σου πω ένα με άνθη για διαφορά. :)
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #210

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου αρέσει πολύ η σελίδα του Αβράμη. Σοβαρά ακόμα και αν δεν θες να ψωνίσεις κάτι, αν μπεις και δεις λίγο τις τριανταφυλλιές του σου φτιάχνει η διάθεση!!! :D

Ένα φυτό με χρωματιστά φύλλα είναι η Βερβερίδα είναι όμως ένας μάλλον φυλλοβόλος θάμνος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μικρότερους θαμνοφράχτες. Επίσης το Μπλε Έλατο (Picea pungens) μπορεί να διαμορφωθεί σε θάμνο, αν θες δες το είναι ένα υπέροχο φυτό αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβο. :( Είχα ρωτήσει τιμές και έμεινα με το στόμα ανοιχτό... :roll: Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε διάφορα φυτά αν και καταλαβαίνω πως σου αρέσουν περισσότερο αυτά με τα χρωματιστά φύλλα. Τσέκαρε επίσης και φυτά με χρωματιστούς καρπούς όμως αν θες όπως π.χ. τους Πυράκανθους. :D
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.126 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)