TOPIC: ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #198

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Επέστρεψα κι εγώ. Δυστυχώς είχα κάποια προβλήματα στη σύνδεση τις τελευταίες μέρες αλλά επανήλθα. Θοδωρή έψαξα και στην βιβλιογραφία και όλες οι πληροφορίες λένε πως τόσο το Βιβούρνο όσο και η Φωτίνια/Φωτείνια δεν απαιτούν κλάδεμα αλλά μπορούν να το δεχτούν ακόμα και σχετικά συχνά.

Τέτοια κλαδέματα που λες γίνονται για να φτιάξουμε σε ωραίο σχήμα τα φυτά μας ή για να τα καθαρίσουμε από ξεράδια και όχι για άλλους λόγους. Δες το κλάδεμα των συγκεκριμένων φυτών δηλαδή σαν ευκαιρία για διαμόρφωση του σχήματος τους. ;)

Δυστυχως δεν έχω αναπτύξει καθόλου το τμήμα κλάδεμα το βασικό όμως που πρέπει να ξέρεις είναι ένα. Οι τομές γίνονται πάνω από τους οφθαλμούς, ακόμα και από όσους δεν βλέπεις αλλά μπορείς να φανταστείς που βρίσκονται. Είναι οι λεγόμενοι μασχαλιαίοι οφθαλμοί και βρίσκονται μεταξύ φύλλου και βλαστού στην γωνία που σχηματίζουν προς τα πάνω. Το κόψιμο λοιπόν είναι ακριβώς από πάνω από τους οφθαλμούς, λοξό μάλιστα με την κορυφή του κοψίματος να βρίσκεται πάνω από αυτούς. :) Αν δεν το κατάλαβες και προβληματίζεσαι να μου το πεις να σου το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Σχετικά με τις αποστάσεις τώρα συμβαίνει το εξής. Πρέπει να θυσιάσεις ή μέγεθος (σε ύψος και μάκρος) ή χρόνο. :( Αν βάλεις μικρά και τα βάλεις κοντά το ένα στο άλλο θυσιάζεις μέγεθος καθώς θα είναι κοντά σε απόσταση δημιουργώντας φράχτη αλλά θα υπάρξει μεγάλη δυσκολία στο να αναπτυχθούν σε ύψος. Αν τα βάλεις απομακρυσμένα το ένα από το άλλο δεν θα έχεις φράχτη αρχικά αλλά μέσα σε 2 χρόνια ή λίγο παραπάνω ανάλογα με το αρχικό μέγεθος των φυτών και την φροντίδα θα δημιουργηθεί. Προτείνω μια απόσταση περίπου 1,5 μέτρο και νομίζω πως όλα θα πάνε καλά.

Να ξέρεις πως είμαι διαθέσιμος για όσες πληροφορίες θες για αυτό αν θέλεις να ρωτάς κάτι να μην διστάζεις καθόλου. ;) Θα χαίρομαι επίσης να ακούω νέα για την πορεία αυτού που θες να κάνεις. Καλή επιτυχία!! :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #199

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Φίλε Γιώργο,

Πολύ καλημέρα. Χαίρομαι που σε ακούω ανησύχησα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Ομολογώ με προβλημάτισες πολύ. Επειδή στην άλλη μεριά έχω βάλει σε απόσταση 20 μέτρων πικροδάφνες ανά 50cm και είναι ωραία υποθέτω θα είναι και το ίδιο ωραία και για τα βιβούρνα/φωτείνιες ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ. Σκέφτομαι να τα βάλω σε απόσταση 1 μέτρου και ότι γίνει (δηλαδή 1 βιβούρνο, 1 φωτείνια). Το ξέρω ότι στην αρχή θα έχει αρκετά "κενά" μεταξύ των φυτών αλλά με τον χρόνο θα φτιάξει. Ελπίζω να "ανοίξουν" τα κλαδιά τους τόσο ώστε να καλύψουν τα κενά. Θα πάω αύριο να αγοράσω τα φυτά και θα σε ενημερώσω για πρόοδο.

Σε ευχαριστώ για όλα
ΘΟΔΩΡΟΣ
Georion wrote:
Επέστρεψα κι εγώ. Δυστυχώς είχα κάποια προβλήματα στη σύνδεση τις τελευταίες μέρες αλλά επανήλθα. Θοδωρή έψαξα και στην βιβλιογραφία και όλες οι πληροφορίες λένε πως τόσο το Βιβούρνο όσο και η Φωτίνια/Φωτείνια δεν απαιτούν κλάδεμα αλλά μπορούν να το δεχτούν ακόμα και σχετικά συχνά.

Τέτοια κλαδέματα που λες γίνονται για να φτιάξουμε σε ωραίο σχήμα τα φυτά μας ή για να τα καθαρίσουμε από ξεράδια και όχι για άλλους λόγους. Δες το κλάδεμα των συγκεκριμένων φυτών δηλαδή σαν ευκαιρία για διαμόρφωση του σχήματος τους. ;)

Δυστυχως δεν έχω αναπτύξει καθόλου το τμήμα κλάδεμα το βασικό όμως που πρέπει να ξέρεις είναι ένα. Οι τομές γίνονται πάνω από τους οφθαλμούς, ακόμα και από όσους δεν βλέπεις αλλά μπορείς να φανταστείς που βρίσκονται. Είναι οι λεγόμενοι μασχαλιαίοι οφθαλμοί και βρίσκονται μεταξύ φύλλου και βλαστού στην γωνία που σχηματίζουν προς τα πάνω. Το κόψιμο λοιπόν είναι ακριβώς από πάνω από τους οφθαλμούς, λοξό μάλιστα με την κορυφή του κοψίματος να βρίσκεται πάνω από αυτούς. :) Αν δεν το κατάλαβες και προβληματίζεσαι να μου το πεις να σου το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Σχετικά με τις αποστάσεις τώρα συμβαίνει το εξής. Πρέπει να θυσιάσεις ή μέγεθος (σε ύψος και μάκρος) ή χρόνο. :( Αν βάλεις μικρά και τα βάλεις κοντά το ένα στο άλλο θυσιάζεις μέγεθος καθώς θα είναι κοντά σε απόσταση δημιουργώντας φράχτη αλλά θα υπάρξει μεγάλη δυσκολία στο να αναπτυχθούν σε ύψος. Αν τα βάλεις απομακρυσμένα το ένα από το άλλο δεν θα έχεις φράχτη αρχικά αλλά μέσα σε 2 χρόνια ή λίγο παραπάνω ανάλογα με το αρχικό μέγεθος των φυτών και την φροντίδα θα δημιουργηθεί. Προτείνω μια απόσταση περίπου 1,5 μέτρο και νομίζω πως όλα θα πάνε καλά.

Να ξέρεις πως είμαι διαθέσιμος για όσες πληροφορίες θες για αυτό αν θέλεις να ρωτάς κάτι να μην διστάζεις καθόλου. ;) Θα χαίρομαι επίσης να ακούω νέα για την πορεία αυτού που θες να κάνεις. Καλή επιτυχία!! :)
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #200

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Έχεις δίκιο φίλε Θοδωρή. Η Δάφνη είναι ένα διαφορετικό φυτό. Στο 1 μέτρο πιστεύω πως θα έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα θα το δεις και σύντομα κιόλας. Ίσως το 1,5 μέτρο που σου είπα να ήταν υπερβολικό καθώς τα 2 μέτρα απόσταση είναι για να αναπτυχθούν σαν μοναδικά φυτά. Το 1,5 μέτρο θα έκανε φράχτη αλλά σε περισσότερο καιρό, το μισό μέτρο θα δημιουργούσε προβλήματα άρα το 1 μέτρο τελικώς είναι το καλύτερο. Θα δεις πως όλα θα πάνε καλά. Αν τα βάλεις φέτος, σε 2 χρόνια θα δεις πως θα έχεις δει ήδη αποτελέσματα αν δεν έχει ήδη ολοκληρωθεί αυτό που θες.

Έχεις ψάξει για τιμές φυτών; Να πας σε φυτώριο να ψωνίσεις ώστε να πάρεις μεγαλύτερα φυτά σε καλύτερη τιμή και είναι και πολύ πιθανό να σου κάνουν και κάποια έκπτωση μιας και θα αγοράσεις ποσότητα. ;)

Ααα μην ευχαριστείς, τίποτα φίλε μου! :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #202

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Γιώργο,

Καλησπέρα. Τελικά φύτεψα 10 βιβούρνα + 10 φωτείνιες και έχω πάρει για τον 2ο συνδιασμό 15 λιγούστρα κοινά + 15 λιγούστρα πανασέ (δίχρωμα). Τελικά τα φυτά τα φύτεψα ανά 80cm. Ομολογώ οπτικά είναι πολύ καλά - ούτε πολύ αραιά ούτε πολύ πυκνά. Ξέρεις καλό είναι να κάνουμε και πειράματα μόνοι μας για να δούμε τι αποτέλεσμα θετικό ή αρνητικό θα έχουμε. Τον επόμενο συνδιασμό λιγούστρων θα τον φυτέψω την άλλη Κυριακή. Μου μένουν ακόμα 40 μέτρα τα οποία θα τα κάνω την Άνοιξη. Εάν έχεις να μου προτείνεις κάποιον ΝΕΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ για μπορντούρα με χρώμα μου λες. Βασικό είναι και το χρώμα. Χωρίς αυτό είναι άχαρος ο φράκτης. Νομίζω τα πήρα σε καλές τιμές. Τα λιγούστρα τα κοινά τα πήρα 1,5 € το τεμάχιο, τα πανασέ τα πήρα 2,00 € το τεμάχιο, τις φωτείνιες 5,00 € το τεμάχιο (από 6,50 κανονικά) και τα βιβούρνα 2,00 € το τεμάχιο.

Να σου πω να γελάσεις. Πήγα στο φυτώριο και είχε έναν τεράστιο τύπο φύκου που είναι δέντρο και είχε κάνει ένα καρπό σέ μέγεθος μπαλάκι του τέννις με πάνω κόκκινα σποράκια (σαν φασόλια). Βουτάω που λες τα σποράκια και τα φύτεψα στον κήπο. Ελπίζω να φυτρώσει για είναι πολύ εντυπωσιακό φυτό. Δεν ξέρω το όνομα του αλλά γίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΕΝΤΡΟ. Εάν το ξέρεις μου το λες.

Θα μιλήσουμε σύντομα
Καλό απόγευμα

Θόδωρος



Georion wrote:
Έχεις δίκιο φίλε Θοδωρή. Η Δάφνη είναι ένα διαφορετικό φυτό. Στο 1 μέτρο πιστεύω πως θα έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα θα το δεις και σύντομα κιόλας. Ίσως το 1,5 μέτρο που σου είπα να ήταν υπερβολικό καθώς τα 2 μέτρα απόσταση είναι για να αναπτυχθούν σαν μοναδικά φυτά. Το 1,5 μέτρο θα έκανε φράχτη αλλά σε περισσότερο καιρό, το μισό μέτρο θα δημιουργούσε προβλήματα άρα το 1 μέτρο τελικώς είναι το καλύτερο. Θα δεις πως όλα θα πάνε καλά. Αν τα βάλεις φέτος, σε 2 χρόνια θα δεις πως θα έχεις δει ήδη αποτελέσματα αν δεν έχει ήδη ολοκληρωθεί αυτό που θες.

Έχεις ψάξει για τιμές φυτών; Να πας σε φυτώριο να ψωνίσεις ώστε να πάρεις μεγαλύτερα φυτά σε καλύτερη τιμή και είναι και πολύ πιθανό να σου κάνουν και κάποια έκπτωση μιας και θα αγοράσεις ποσότητα. ;)

Ααα μην ευχαριστείς, τίποτα φίλε μου! :)
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #203

Να σου πω να γελάσεις. Πήγα στο φυτώριο και είχε έναν τεράστιο τύπο φύκου που είναι δέντρο και είχε κάνει ένα καρπό σέ μέγεθος μπαλάκι του τέννις με πάνω κόκκινα σποράκια (σαν φασόλια). Βουτάω που λες τα σποράκια και τα φύτεψα στον κήπο. Ελπίζω να φυτρώσει για είναι πολύ εντυπωσιακό φυτό.
Δηλαδη αυτα τα μπιλακια που λες αμα τα φυτεψουμε θα βγουν φοινικακια
.
εχω φοινικες κ αυτο τον καιρο ριχνουν κατω σωριδων τετοια μπιλακια
να μαζεψω κ να φυτεψω
[
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #204

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
ΦΙΛΕ ΔΙΟΝΥΣΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΑΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΕΨΕΙΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΦΟΙΝΙΚΑΚΙΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ. ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΨΥΤΕΨΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΞΑΓΟΡΑΖΕΙ Π.Χ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΦΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΦΙΛΕ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΟΔΩΡΟΣ
διονυσιος wrote:
Να σου πω να γελάσεις. Πήγα στο φυτώριο και είχε έναν τεράστιο τύπο φύκου που είναι δέντρο και είχε κάνει ένα καρπό σέ μέγεθος μπαλάκι του τέννις με πάνω κόκκινα σποράκια (σαν φασόλια). Βουτάω που λες τα σποράκια και τα φύτεψα στον κήπο. Ελπίζω να φυτρώσει για είναι πολύ εντυπωσιακό φυτό.
Δηλαδη αυτα τα μπιλακια που λες αμα τα φυτεψουμε θα βγουν φοινικακια
.
εχω φοινικες κ αυτο τον καιρο ριχνουν κατω σωριδων τετοια μπιλακια
να μαζεψω κ να φυτεψω
[
The topic has been locked.
Time to create page: 0.111 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)