TOPIC: ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #188

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ / ΚΥΡΙΕΣ
Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 1,5 ΣΤΡΕΜΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ (ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΜΕΤΡΑ) ΝΑ ΨΥΤΕΨΩ ΒΙΒΟΥΡΝΑ + ΦΩΤΕΙΝΙΕΣ (ανά 1 είδος για να δώσει χρώμα). ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΦΥΤΕΨΩ ΑΝΑ 50cm

Απλά θέλω και την δική σας γνώμη για καλύτερο αποτέλεσμα
Με εκτίμηση

ΘΟΔΩΡΟΣ
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #189

THEO wrote:
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ / ΚΥΡΙΕΣ
Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 1,5 ΣΤΡΕΜΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ (ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΜΕΤΡΑ) ΝΑ ΨΥΤΕΨΩ ΒΙΒΟΥΡΝΑ + ΦΩΤΕΙΝΙΕΣ (ανά 1 είδος για να δώσει χρώμα). ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΦΥΤΕΨΩ ΑΝΑ 50cm

Απλά θέλω και την δική σας γνώμη για καλύτερο αποτέλεσμα
Με εκτίμηση

ΘΟΔΩΡΟΣ
καλως ηρθες ΤΗΕΟ
Κ εμεις αγαπαμε τα φυτα κειμαστε εδω
για να ρωταμε κ να απανταμε.
εγω δεν μπορω να βοηθησω στην ερωτηση σου
θα σου απαντηση ο γιωργος,
σου ευχομαι καλη περιπλανιση στο φορουμ
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #190

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΙΟΝΥΣΗ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΘΟΔΩΡΟΣ
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #194

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Καλωσόρισες και πάλι αγαπητέ Θοδωρή. Για να δω νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω. Ας τα πιάσω ένα ένα για να μην υπάρξει μπέρδεμα.

Μιλάς για το Viburnum tinus έτσι και την Photinia x fraseri? Και τα 2 είναι αειθαλή επομένως ως εδώ όλα καλά. Επίσης πράγματι οι απαιτήσεις όχι μόνο σε νερό αλλά και σε φροντίδα και σε θέση είναι περίπου ίδιες.

Στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι στις μεταξύ τους αποστάσεις δηλαδή σε αυτές στις οποίες έχεις σκοπό να τα βάλεις. Και τα δύο σε πλάτος φτάνουν περίπου τα 2 μέτρα. Αν φύτευες δηλαδή 2 μεγάλα έτοιμα φυτά τότε το 1 φυτό θα είχε απόσταση από το άλλο επίσης 2 μέτρα. Θεωρητικά μπορείς να τα βάλεις ανά μισό μέτρο αλλά ή δεν θα μπορέσουν να μεγαλώσουν καλά ή θα υπάρξουν προβλήματα στα φυτά στο μέλλον.

Ρόλο επίσης στην μεταξύ τους απόσταση θα παίξει το μέγεθος στο οποίο θα πάρεις τα φυτά, το αν θα τα κλαδεύεις και γενικότερα πως το έχεις φανταστεί. Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας το πως το έχεις σκεφτεί;
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #196

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Georion,

Καλημέρα

Καλώς σας βρήκα. Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα. Τα φυτά που θα πάρω θα είναι μικρά (λιγότερο από 1 μέτρο - για να είναι και οικονομικά). Θέλω να τα φυτέψω έτσι ώστε να δημιουργήσουν μπορντούρα φράχτη και να μην με βλέπου απ' έξω (20 μέτρα μήκος). Θεωρώ ότι ανά 50cm θα γίνουν πυκνά. Το ΒΙΒΟΥΡΝΟ είναι το "κοινό" Viburnum tinus και η Φωτείνια είναι η Photinia x fraseri. Εάν θεωρείς ότι με το πέρασμα του χρόνου γίνουν όπως τα περιγράφω "φράχτης" ψηλός και δεν πρέπει να τα βάλω τόσο κοντά μου λες.
Αναμένω

Σε ευχαριστώ
Θόδωρος
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #197

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Γιώργο

Καλημέρα και πάλι. Χίλια συγνώμη αλλά ξέχασα να σου απαντήσω για το κλάδεμα. Ξέρω ότι θέλουν κλάδεμα Άνοιξη (αν κάνω λάθος με διορθώνεις). Δεν ξέρω να κλαδεύω και θέλω πολύ να μάθω γιατί τα φυτά δεν είναι μόνο πότισμα. Ήδη έχω αυτόματο πότισμα με σταλακτιφόρο σωλήνα Φ20.

Αναμένω

Θόδωρος
Georion wrote:
Καλωσόρισες και πάλι αγαπητέ Θοδωρή. Για να δω νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω. Ας τα πιάσω ένα ένα για να μην υπάρξει μπέρδεμα.

Μιλάς για το Viburnum tinus έτσι και την Photinia x fraseri? Και τα 2 είναι αειθαλή επομένως ως εδώ όλα καλά. Επίσης πράγματι οι απαιτήσεις όχι μόνο σε νερό αλλά και σε φροντίδα και σε θέση είναι περίπου ίδιες.

Στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι στις μεταξύ τους αποστάσεις δηλαδή σε αυτές στις οποίες έχεις σκοπό να τα βάλεις. Και τα δύο σε πλάτος φτάνουν περίπου τα 2 μέτρα. Αν φύτευες δηλαδή 2 μεγάλα έτοιμα φυτά τότε το 1 φυτό θα είχε απόσταση από το άλλο επίσης 2 μέτρα. Θεωρητικά μπορείς να τα βάλεις ανά μισό μέτρο αλλά ή δεν θα μπορέσουν να μεγαλώσουν καλά ή θα υπάρξουν προβλήματα στα φυτά στο μέλλον.

Ρόλο επίσης στην μεταξύ τους απόσταση θα παίξει το μέγεθος στο οποίο θα πάρεις τα φυτά, το αν θα τα κλαδεύεις και γενικότερα πως το έχεις φανταστεί. Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας το πως το έχεις σκεφτεί;
The topic has been locked.
Time to create page: 0.117 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)