TOPIC: ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #220

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Γιώργο

Πολύ καλημέρα
Θα τοποθετήσω ο ίδιος την περίφραξη. Ήδη ζητάω τιμές για γαλβανιζέ σωλήνες φ48 2,50 μέτρα , διχτυωτό συρματόπλεγμα Ν15 50χ50, ούγια στήριξης κτλ. Η απόσταση μεταξύ των στήλων μου είπαν είναι ανά 2,5 μέτρα. Θέλω να το φτιάξω μόνος μου γιατί μου ζητάνε πολλά χρήματα (16 - 20 € το μέτρο χ 100 μέτρα = 1600 - 2000). Μόνο τα υλικά είναι περίπου 600 €. Γιατί να πληρώσω κερατιάτικα :evil: ?????? Γιώργο τώρα ασχολούμαι με τον τουρισμό (τα τελευταία 8 χρόνια), παλιά δούλευα σε έπιπλα κουζίνας. Δεν είμαι μάστορας αλλά θεωρώ ότι ο άνθρωπος μπορεί να κάνει πολλά πράγματα μόνος του με λίγη προσπάθεια / μελέτη. Δεν λέω να χτίσει πολυκατοικία μόνος του αλλά όλα τα υπόλοιπα μπορεί αρκεί να έχει τα κατάλληλα εργαλεία. Άποψη μου, εάν κάνω λάθος μου λες. [/u]

Τον 2ο κισσό ομολογώ δεν τον έχω δεί - σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Θα μιλήσουμε
Θόδωρος

Georion wrote:
THEO wrote:
Αγαπητέ Γιώργο,

Καλησπέρα

Εγώ θα βάλω γαλβανιζέ διχτυωτό συρματόπγεγμα 2,50 μέτρα ύψος. Δεν κάνει για τον κισσό????

Αν βάλω κάγκελο θα είναι πανάκριβο :(

Θόδωρος

Φυσικά και μπορείς αγαπητέ Θοδωρή (σόρρυ που δεν το είπα πιο ξεκάθαρα). Θα τοποθετησεις ο ίδιος το συρματόπλεγμα; Αν ναι πρόσεξε 1. το βάθος στο οποίο θα βάλεις κάθε στύλο, 2. την απόσταση μεταξύ των στύλων και 3. να μην ξεχάσεις να τοποθετήσεις σύρμα ώστε να συγκρατιέται το συρματόπλεγμα. Αυτά σου τα λέω γιατί μπορεί να αποκτήσει βάρος μεγάλο ο Κισσός και να γκρεμίσει αυτό που έφτιαξες ύστερα από κάποια χρόνια.

Να ξέρεις επίσης (αν έχεις δει τον 2ο κισσό κάπου κοντά στο σπίτι σου) πως το Χειμώνα μπορείς να τον πολλαπλασιάσεις πανεύκολα και να πάρεις όσα φυτά θες ταχύτατα κόβοντας απλά κλαδάκια. ;)
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #221

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ Θοδωρή.

Μια από τα ίδια και από εδώ έχω ψάξει για συρματοπλέγματα αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολλά τα χρήματα και έτσι παράτησα την ιδέα. Ακόμα και μόνος μου να το έφτιαχνα βγαίνει και πάλι ακριβό (κακά τα ψέματα). Είμαι επίσης της άποψης πως ό,τι μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε σε "ειδικούς" που χρεώνουν 200-300% παραπάνω από αυτά που θα έπρεπε. :x

Αν χειμωνιάσει καλά και κατέβω στο χωριό μου μπορώ να σου κόψω αν θες κλωνάρια και να σου τα στείλω μέσω ταχυδρομείου. Για μένα δεν είναι καθόλου κόπος εφόσον πάντα κατέβω κάτω διότι πηγαίνω μια στο τόσο δυστυχώς. :(
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #222

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Γιώργο

Καλησπέρα
Πολύ σωστά τα λες, αμαρτία είναι να μας χρεώνουν υπερβολικά ποσά.Να κάνουν την δουλειά τους αλλά όχι να μας γδύνουν. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και ότι χρειαστείς εγώ εδώ είμαι, είτε εργαλεία θες είτε βοήθεια σε κατασκευή θα το ψάξουμε μαζί. Συγνώμη δεν θέλω να γίνω αδιάκριτος αλλά ποιό είναι το χωριό σου??? :?

Ελπίζω να είναι στο βουνό γιατί το λατρεύω. Εμένα η μητέρα μου είναι από Λήμνο και το χωριό είναι επιεικώς άθλιο :? . Έχω να πάω εκεί 10 χρόνια. Βουνό και πάλι βουνό. Καλάβρυτα - Βυτήνα - Ορεινή Ναυπακτία κτλ.

Θα μιλήσουμε
Θόδωρος
Georion wrote:
Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ Θοδωρή.

Μια από τα ίδια και από εδώ έχω ψάξει για συρματοπλέγματα αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολλά τα χρήματα και έτσι παράτησα την ιδέα. Ακόμα και μόνος μου να το έφτιαχνα βγαίνει και πάλι ακριβό (κακά τα ψέματα). Είμαι επίσης της άποψης πως ό,τι μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε σε "ειδικούς" που χρεώνουν 200-300% παραπάνω από αυτά που θα έπρεπε. :x

Αν χειμωνιάσει καλά και κατέβω στο χωριό μου μπορώ να σου κόψω αν θες κλωνάρια και να σου τα στείλω μέσω ταχυδρομείου. Για μένα δεν είναι καθόλου κόπος εφόσον πάντα κατέβω κάτω διότι πηγαίνω μια στο τόσο δυστυχώς. :(
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #224

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
THEO wrote:
Γιώργο

Καλησπέρα
Πολύ σωστά τα λες, αμαρτία είναι να μας χρεώνουν υπερβολικά ποσά.Να κάνουν την δουλειά τους αλλά όχι να μας γδύνουν. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και ότι χρειαστείς εγώ εδώ είμαι, είτε εργαλεία θες είτε βοήθεια σε κατασκευή θα το ψάξουμε μαζί. Συγνώμη δεν θέλω να γίνω αδιάκριτος αλλά ποιό είναι το χωριό σου??? :?

Ελπίζω να είναι στο βουνό γιατί το λατρεύω. Εμένα η μητέρα μου είναι από Λήμνο και το χωριό είναι επιεικώς άθλιο :? . Έχω να πάω εκεί 10 χρόνια. Βουνό και πάλι βουνό. Καλάβρυτα - Βυτήνα - Ορεινή Ναυπακτία κτλ.

Θα μιλήσουμε
Θόδωρος

Καλησπέρα Θοδωρή! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πραγματικά το εκτιμώ. :) Δεν γίνεσαι αδιάκριτος κι έπεσες κοντά στο πρώτο που είπες. :P Το χωριό μου λέγεται Μάννα και βρίσκεται στην Ζήρεια (κοντά στα Καλάβρυτα). Αν θες μπες εδώ (http://www.myziria.com/) σε μια σελίδα που είχα φτιάξει παλαιότερα να το δεις. Να σου πω όμως την αλήθεια μπορεί να μου αρέσει επίσης το βουνό, μου αρέσουν και τα νησιά όμως ίσως λόγω καταγωγής από την μεριά της μάνας μου (Κρήτη και Ρόδος). Ο κάθε τόπος πιστεύω έχει την δική του μοναδική ομορφιά κι είμαι σίγουρος πως απλά είχες συνηθίσει την Λήμνο γιατί στην πραγματικότητα είναι πολύ όμορφο νησί όπως έχω δει από φωτό. :)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #225

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Γιώργο

Καλησπέρα
Πρόσφατα ήμουν Καλάβρυτα & και Τρίκαλα Κορινθίας και ήταν πολύ ωραία (έφτασα μέχρι το chalet Ziria). ΘΑΥΜΑ !!!
Και τα νησιά είναι ωραία αλλά σαν το βουνό τίποτα (φύση, πεζοπορίες, καθαρός αέρας, βλάστηση)
Σωστά όμως ο κάθε τόπος έχει την δική του ομορφιά να είμαι και εγλω αντικειμενικός

Θα μιλήσουμε
Θόδωρος
Georion wrote:
THEO wrote:
Γιώργο

Καλησπέρα
Πολύ σωστά τα λες, αμαρτία είναι να μας χρεώνουν υπερβολικά ποσά.Να κάνουν την δουλειά τους αλλά όχι να μας γδύνουν. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και ότι χρειαστείς εγώ εδώ είμαι, είτε εργαλεία θες είτε βοήθεια σε κατασκευή θα το ψάξουμε μαζί. Συγνώμη δεν θέλω να γίνω αδιάκριτος αλλά ποιό είναι το χωριό σου??? :?

Ελπίζω να είναι στο βουνό γιατί το λατρεύω. Εμένα η μητέρα μου είναι από Λήμνο και το χωριό είναι επιεικώς άθλιο :? . Έχω να πάω εκεί 10 χρόνια. Βουνό και πάλι βουνό. Καλάβρυτα - Βυτήνα - Ορεινή Ναυπακτία κτλ.

Θα μιλήσουμε
Θόδωρος

Καλησπέρα Θοδωρή! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πραγματικά το εκτιμώ. :) Δεν γίνεσαι αδιάκριτος κι έπεσες κοντά στο πρώτο που είπες. :P Το χωριό μου λέγεται Μάννα και βρίσκεται στην Ζήρεια (κοντά στα Καλάβρυτα). Αν θες μπες εδώ (http://www.myziria.com/) σε μια σελίδα που είχα φτιάξει παλαιότερα να το δεις. Να σου πω όμως την αλήθεια μπορεί να μου αρέσει επίσης το βουνό, μου αρέσουν και τα νησιά όμως ίσως λόγω καταγωγής από την μεριά της μάνας μου (Κρήτη και Ρόδος). Ο κάθε τόπος πιστεύω έχει την δική του μοναδική ομορφιά κι είμαι σίγουρος πως απλά είχες συνηθίσει την Λήμνο γιατί στην πραγματικότητα είναι πολύ όμορφο νησί όπως έχω δει από φωτό. :)
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 5 months ago #226

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
THEO wrote:
Αγαπητέ Γιώργο

Καλησπέρα
Πρόσφατα ήμουν Καλάβρυτα & και Τρίκαλα Κορινθίας και ήταν πολύ ωραία (έφτασα μέχρι το chalet Ziria). ΘΑΥΜΑ !!!
Και τα νησιά είναι ωραία αλλά σαν το βουνό τίποτα (φύση, πεζοπορίες, καθαρός αέρας, βλάστηση)
Σωστά όμως ο κάθε τόπος έχει την δική του ομορφιά να είμαι και εγλω αντικειμενικός

Θα μιλήσουμε
Θόδωρος

Καλησπέρα Θοδωρή. Το χωριό που φαινόταν απέναντι από τα Τρίκαλα είναι και το χωριό μου!! :D :D :D :D

Θα τα πούμε!!! :D
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.232 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)