TOPIC: ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #214

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Φίλε Γιώργο,

Καλημέρα

Σίγουρα θα φωνίσω τριανταφυλλιές είναι πανέμορφο φυτό και ειδικά οι αναρριχώμενες είναι πολύ εντυπωσιακές. Μου αρέσουν και τα φυτά με χρωματιστούς καρπούς. Φύτεψα ήδη 2 Πυράκανθους και αναμένω εξέλιξη. Ότι έχει χρώμα (φύλλο ή καρπός είναι πολύ ευχάριστο). Θα δω τα φυτά που μου προτείνεις. Ήθελα να σε ρωτήσω πια η γνώμη σου για τους Κισσούς. Ποιό είναι αειθαλής κατά κύριο λόγο και βεβαίως πιο γερό. Σίγουρα θα βάλω αναρριχώμενες τριανταφυλλιές αλλά ίσως σε κάποιο σημείο να βάλω Κισσό έτσι ώστε να καλύψει όλο το σύρμα π.χ 2 - 2,5 ύψος σύρματος (με το πέρασμα του χρόνου όχι αμέσως). Θα τσεκάρω τα φυτά που μου προτείνεις και επανέρχομαι.

Σε ευχαριστώ Γιώργο

Καλημέρα
Georion wrote:
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου αρέσει πολύ η σελίδα του Αβράμη. Σοβαρά ακόμα και αν δεν θες να ψωνίσεις κάτι, αν μπεις και δεις λίγο τις τριανταφυλλιές του σου φτιάχνει η διάθεση!!! :D

Ένα φυτό με χρωματιστά φύλλα είναι η Βερβερίδα είναι όμως ένας μάλλον φυλλοβόλος θάμνος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μικρότερους θαμνοφράχτες. Επίσης το Μπλε Έλατο (Picea pungens) μπορεί να διαμορφωθεί σε θάμνο, αν θες δες το είναι ένα υπέροχο φυτό αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβο. :( Είχα ρωτήσει τιμές και έμεινα με το στόμα ανοιχτό... :roll: Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε διάφορα φυτά αν και καταλαβαίνω πως σου αρέσουν περισσότερο αυτά με τα χρωματιστά φύλλα. Τσέκαρε επίσης και φυτά με χρωματιστούς καρπούς όμως αν θες όπως π.χ. τους Πυράκανθους. :D
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #215

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Φίλε

1) Με αρρώστησες πάλι. ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΚΟ το μπλέ έλατο. Αν βγάζει ειδικά καρπούς κόκκινους όπως φωτογραφία τότε ακόμα καλύτερα. Διάβασα ότι προτιμάει σκιερά μέρη αλλά τα καταφέρνει και σε ηλιόλουστα αρκεί να είναι σε υψόμετρο (βέβαια το οικόπεδο είναι στην θάλασσα και δεν ξέρω κατά πόσο θα το βοηθήσω). Είδα και τιμές και έπαθα πλάκα 1,25 ύψος 180 €.(Αν είναι να ευδοκιμήσει στο οικόπεδο που είναι στην θάλασσα να πάρω 1 κάποια στιγμή). Και η Αροκάρια μου αρέσει πάρα πολύ Ή ακόμα σπανιότερο η ΣΕΚΟΓΙΑ - Sequoiadendron giganteum (Σιγά μην υπάρχει στην Ελλάδα).
2) Ο Θάμνος που μου πρότεινες έχει πολύ ωραίο φύλλωμα αλλά είναι κοντό. Βέβαια είναι πολύ καλή ιδέα π.χ να βάλεις τα ψηλά φυτά μπορντούρας πίσω και μπροστά αυτός τον θάμνος σε σιστάδες. Το αποτέλεσμα θα είναι μαγεία.
3) Να σου πω ότι στην βεράντα έχω βάλει ΙΛΕΞ όπου βεβαίως μεγαλώνει πολύ σιγά (τώρα καταλαβαίνω γιατί στα θερμοκήπια τα μεγάλα μεγέθη είναι τόσο ακριβά). Είναι φανταστικό φυτό.
Ότι έχεις με καρπούς χρωματιστούς να μου πεις.

Σε ευχαριστώ

Θόδωρος

Georion wrote:
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου αρέσει πολύ η σελίδα του Αβράμη. Σοβαρά ακόμα και αν δεν θες να ψωνίσεις κάτι, αν μπεις και δεις λίγο τις τριανταφυλλιές του σου φτιάχνει η διάθεση!!! :D

Ένα φυτό με χρωματιστά φύλλα είναι η Βερβερίδα είναι όμως ένας μάλλον φυλλοβόλος θάμνος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μικρότερους θαμνοφράχτες. Επίσης το Μπλε Έλατο (Picea pungens) μπορεί να διαμορφωθεί σε θάμνο, αν θες δες το είναι ένα υπέροχο φυτό αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβο. :( Είχα ρωτήσει τιμές και έμεινα με το στόμα ανοιχτό... :roll: Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε διάφορα φυτά αν και καταλαβαίνω πως σου αρέσουν περισσότερο αυτά με τα χρωματιστά φύλλα. Τσέκαρε επίσης και φυτά με χρωματιστούς καρπούς όμως αν θες όπως π.χ. τους Πυράκανθους. :D
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #216

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Aγαπητέ Γιώργο,

Καλημέρα και πάλι
Βρήκα πολύ ενδιαφέρον τους παρακάτω κισσούς:
PARTHENOCISSUS TRICUSPIDATA - ΑΜΠΕΛΟΨΗ Η ΤΡΙΛΟΒΗ
PARTHENOCISSUS QUINQUEFOLIA - ΑΜΠΕΛΟΨΗ Η ΠΕΝΤΑΦΥΛΛΗ

Πολύ ωραία και τα 2
Θόδωρος

Georion wrote:
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου αρέσει πολύ η σελίδα του Αβράμη. Σοβαρά ακόμα και αν δεν θες να ψωνίσεις κάτι, αν μπεις και δεις λίγο τις τριανταφυλλιές του σου φτιάχνει η διάθεση!!! :D

Ένα φυτό με χρωματιστά φύλλα είναι η Βερβερίδα είναι όμως ένας μάλλον φυλλοβόλος θάμνος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μικρότερους θαμνοφράχτες. Επίσης το Μπλε Έλατο (Picea pungens) μπορεί να διαμορφωθεί σε θάμνο, αν θες δες το είναι ένα υπέροχο φυτό αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβο. :( Είχα ρωτήσει τιμές και έμεινα με το στόμα ανοιχτό... :roll: Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε διάφορα φυτά αν και καταλαβαίνω πως σου αρέσουν περισσότερο αυτά με τα χρωματιστά φύλλα. Τσέκαρε επίσης και φυτά με χρωματιστούς καρπούς όμως αν θες όπως π.χ. τους Πυράκανθους. :D
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #217

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
THEO wrote:
Aγαπητέ Γιώργο,

Καλημέρα και πάλι
Βρήκα πολύ ενδιαφέρον τους παρακάτω κισσούς:
PARTHENOCISSUS TRICUSPIDATA - ΑΜΠΕΛΟΨΗ Η ΤΡΙΛΟΒΗ
PARTHENOCISSUS QUINQUEFOLIA - ΑΜΠΕΛΟΨΗ Η ΠΕΝΤΑΦΥΛΛΗ

Πολύ ωραία και τα 2
Θόδωρος

Καλησπέρα Θοδωρή! Για τα συγκεκριμένα φυτά θα χρειαστείς καγκελάκι καθώς είναι αναρριχώμενα. Είναι υπέροχα φυτά και με δεδομένο πως το 2ο το έχω φυτεμένο και διαμορφωμένο σε θαμνοφραχτη στο συστηνω ανεπιφυλακτα. Δεν το ανέφερα νομίζοντας πως ήθελες μόνο θαμνώδη φυτά.

Το πρόβλημα είναι πως είναι φυλλοβόλος κισσός ο 2ος και τα φύλλα του είναι πράσινα όχι κόκκινα όπως βλέπεις στις διάφορες φωτό. Κόκκινα γίνονται κατά το Φθινόπωρο. ;) Μετά πέφτουν και τα κλαδιά μένουν ελεύθερα. Από την Άνοιξη όμως ως και το Φθινόπωρο θα χαίρεσαι ένα εκπληκτικότατο φυτό.

Το 1ο αν και δεν το γνωρίζω φαντάζομαι πως πάνω κάτω τα ίδια χαρακτ. έχει. Απλά να θυμάσαι πως αν το αποφασίσεις σιγουρα θα χρειαστεις καγκελακι για να στηριχτούν. Μακάρι να είχα φωτό από τον κήπο μου για να έβλεπες πως διαμορφώνεται εξαιρετικά γρήγορα σε φράχτη το φυτό Parthenocissus quinquefolia.
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #218

  • THEO
  • THEO's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Karma: 0
Αγαπητέ Γιώργο,

Καλησπέρα

Εγώ θα βάλω γαλβανιζέ διχτυωτό συρματόπγεγμα 2,50 μέτρα ύψος. Δεν κάνει για τον κισσό????

Αν βάλω κάγκελο θα είναι πανάκριβο :(

Θόδωρος
Georion wrote:
THEO wrote:
Aγαπητέ Γιώργο,

Καλημέρα και πάλι
Βρήκα πολύ ενδιαφέρον τους παρακάτω κισσούς:
PARTHENOCISSUS TRICUSPIDATA - ΑΜΠΕΛΟΨΗ Η ΤΡΙΛΟΒΗ
PARTHENOCISSUS QUINQUEFOLIA - ΑΜΠΕΛΟΨΗ Η ΠΕΝΤΑΦΥΛΛΗ

Πολύ ωραία και τα 2
Θόδωρος

Καλησπέρα Θοδωρή! Για τα συγκεκριμένα φυτά θα χρειαστείς καγκελάκι καθώς είναι αναρριχώμενα. Είναι υπέροχα φυτά και με δεδομένο πως το 2ο το έχω φυτεμένο και διαμορφωμένο σε θαμνοφραχτη στο συστηνω ανεπιφυλακτα. Δεν το ανέφερα νομίζοντας πως ήθελες μόνο θαμνώδη φυτά.

Το πρόβλημα είναι πως είναι φυλλοβόλος κισσός ο 2ος και τα φύλλα του είναι πράσινα όχι κόκκινα όπως βλέπεις στις διάφορες φωτό. Κόκκινα γίνονται κατά το Φθινόπωρο. ;) Μετά πέφτουν και τα κλαδιά μένουν ελεύθερα. Από την Άνοιξη όμως ως και το Φθινόπωρο θα χαίρεσαι ένα εκπληκτικότατο φυτό.

Το 1ο αν και δεν το γνωρίζω φαντάζομαι πως πάνω κάτω τα ίδια χαρακτ. έχει. Απλά να θυμάσαι πως αν το αποφασίσεις σιγουρα θα χρειαστεις καγκελακι για να στηριχτούν. Μακάρι να είχα φωτό από τον κήπο μου για να έβλεπες πως διαμορφώνεται εξαιρετικά γρήγορα σε φράχτη το φυτό Parthenocissus quinquefolia.
The topic has been locked.

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΒΙΒΟΥΡΝΟ & ΦΩΤΕΙΝΙΑΣ 13 years 6 months ago #219

  • Ωρίων
  • Ωρίων's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 104
  • Karma: 0
THEO wrote:
Αγαπητέ Γιώργο,

Καλησπέρα

Εγώ θα βάλω γαλβανιζέ διχτυωτό συρματόπγεγμα 2,50 μέτρα ύψος. Δεν κάνει για τον κισσό????

Αν βάλω κάγκελο θα είναι πανάκριβο :(

Θόδωρος

Φυσικά και μπορείς αγαπητέ Θοδωρή (σόρρυ που δεν το είπα πιο ξεκάθαρα). Θα τοποθετησεις ο ίδιος το συρματόπλεγμα; Αν ναι πρόσεξε 1. το βάθος στο οποίο θα βάλεις κάθε στύλο, 2. την απόσταση μεταξύ των στύλων και 3. να μην ξεχάσεις να τοποθετήσεις σύρμα ώστε να συγκρατιέται το συρματόπλεγμα. Αυτά σου τα λέω γιατί μπορεί να αποκτήσει βάρος μεγάλο ο Κισσός και να γκρεμίσει αυτό που έφτιαξες ύστερα από κάποια χρόνια.

Να ξέρεις επίσης (αν έχεις δει τον 2ο κισσό κάπου κοντά στο σπίτι σου) πως το Χειμώνα μπορείς να τον πολλαπλασιάσεις πανεύκολα και να πάρεις όσα φυτά θες ταχύτατα κόβοντας απλά κλαδάκια. ;)
Με ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.143 seconds
Powered by Kunena Forum

Για το Anthokipos.com, με Ολάνθιστους χαιρετισμούς, Ωρίωνας!

Αν σου αρέσουν τα κείμενα μου, μην ξεχάσεις να πατήσεις ένα like. ;-D Αν πάλι θες να μείνεις σε επαφή μαζί μου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις. Μπορείς να κάνεις Εγγραφή, να με βρεις στο Facebook, το Youtube, το Twitter ή και το Google+.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άρθρο μου, μπορείς να το κάνεις, θυμήσου όμως να με αναφέρεις... Είναι μια ηθική ανταμοιβή! Α! Ξέχασα να σου πω πως εδώ, θα βρεις πληροφορίες για μένα αλλά και πως μπορείς να βοηθήσεις το Anthokipos.com. Σε ευχαριστώ! Τα λέμε! :-)